ATT SPARA I FONDER INNEBÄR EN RISK
 

En investering i fonder är förenad med risk. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. De pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet. För mer information finns fullständig informationsbroschyr och faktablad att hämta på respektive fonds presentationssida under rubriken "Övrig information".

Kontaktuppgifter
Webkarta
Om Cookies
Disclaimer  

Kundtjänst

Det är enkelt att spara i våra fonder

Det är enkelt att spara i våra fonder. Du köper enkelt våra fonder via någon av våra utvalda samarbetspartners eller via din premiepension

 

Vi rekommenderar att du läser fondens faktablad och informationsbroschyr innan du köper andelar i en fond.

 

Ta även del av dokumentet Information om Öhman Fonder och dess tjänster.

Premiepensionen

Varje år avsätts 2,5 procent av din lön och andra skattepliktiga ersättningar till din premiepension. Premiepensionen är den del av den allmänna pensionen som du kan påverka själv genom hur du placerar dina pengar. Hur stor din premiepension blir beror på hur mycket som har betalats in, men även på hur de fonder du valt har utvecklats. Därför kan premiepensionen vara viktig även om den är en mindre del av din totala pension.

 

Gör ett aktivt val och påverka din pension!

Du väljer själv vilka fonder du vill ha och kan kostnadsfritt när som helst byta till andra fonder. Du kan läsa mer om allmän pension samt beställa inloggningsuppgifter för fondbyte på Pensionsmyndighetens webbplats.

 

Våra fonder i Premiepensionsvalet

Följande fonder är valbara i premiepensionssystemet. 

 

 

 


Utskriftsvänlig version