Öhman vill bidra till en hållbar utveckling
Öhman vill bidra till en hållbar utveckling genom att ta ansvar för den effekt verksamheten har på miljön. En av de viktigaste åtgärderna på detta område är att minska våra direkta och indirekta utsläpp av koldioxid. Mot denna bakgrund har Öhman valt att bli ett ”klimatneutralt” företag. Detta innebär i korthet att vi genomgått en trestegsprocess:
1. Vi har identifierat och beräknat de miljömässiga effekterna av vår verksamhet.
2. Vi arbetar med att minska de miljömässiga effekterna genom systematiska förbättringar.
3. Vi kompenserar för det negativa ”miljöresultat” som kvarstår på årsbasis. Detta görs genom att köpa reduktionsenheter, vilka gynnar globala projekt som har positiv inverkan på miljön.
Reduktionsenheter i ett projekt för energieffektiva spisar i Ghana
Öhman har valt att köpa reduktionsenheter i ett projekt för energieffektiva vedspisar i Ghana. Tanken är att de utsläpp vi inte kan reducera bort i vår egen verksamhet ska vi reducera i någon annan verksamhet. Koldioxidutsläpp är en global fråga.
I områdena kring Accra och Kumasi i Ghana kan totalt cirka 165 000 ton koldioxid reduceras med hjälp av distributionen av nya, effektivare vedspisar. Spisarna leder framförallt till effektivare bränslehantering och minskad skogsskövling.
Ghana är ett av de länder där skog skövlas i snabbast takt i Afrika, och dessutom är "indoor pollution" en vanlig orsak till för tidig död. Båda är en direkt följd av ineffektiva spisar.
Anslutna till Stockholms klimatpakt
I klimatneutraliteten ingår även att arbeta med förbättringar som minskar utsläppen. Vi kommer under 2012 arbeta vidare med att föreslå, utvärdera och implementera åtgärder som minskar vår direkta miljöpåverkan. Vi har även anslutit oss till Stockholms klimatpakt.
